Csatlakozz a kampányhoz, és támogasd az UNICEF lány gyermekekért végzett munkáját!

Október 11-én van a lány gyermekek nemzetközi napja, melynek alkalmából az UNICEF minden évben felhívja a figyelmet arra, hogy a világ számos pontján még mindig hátrányból indulnak az életben azok a gyerekek, akik lánynak születtek. Idén októberben jótékonysági jógakampányt hirdetünk, amelyhez csatlakozva Te is tehetsz azért, hogy a világon minden lány gyermek egészségben, biztonságban élhessen és tanulhasson!

Hogyan csatlakozhatsz?

Hozd létre saját adománygyűjtő profilod a CSATLAKOZOM gombra kattintva! Határozz meg egy célösszeget, amellyel támogatni szeretnéd az UNICEF lány gyermekekért végzett munkáját!

OKTATÓKÉNT

Ajánlj fel egy alkalmat! Kérd meg gyakorlóid, hogy az órán való részvételért cserébe töltsék fel hozzájárulásukat profilod ADOMÁNYOZOK gombjára kattintva!
CSATLAKOZOM

GYAKORLÓKÉNT

Ajánld fel jóga-gyakorlásod! Hívd fel ismerőseid figyelmét az UNICEF lánygyermekekért végzett munkájára a jóga (pl. egy kihívás) segítségével, és gyűjts támogatást adománygyűjtő profilodon keresztül!
CSATLAKOZOM

segitunk@unicef.hu / Emília és Janka

Kampányodhoz minden segítséget megadunk: háttéranyagokat, képeket, plakátot küldünk, illetve adománygyűjtő profilodnak láthatóságot is biztosítunk a hivatalos Facebook-esemény kommunikációs csatornáin.

Hogyan segít adománygyűjtésed?

3.000 Ft-ból

3 lány juthat iskolatáskához.
CSATLAKOZOM

5.000 Ft-ból

3 lány kaphat mosható, újrafelhasználható menstruációs higiéniai csomagot.
CSATLAKOZOM

10.000 Ft-ból

30 édesanya és baba részesülhet tetanusz elleni védőoltásban.
CSATLAKOZOM

25.000 Ft-ból

2 db baba-újraélesztő készletet tudunk venni a születéskor nem lélegző újszülöttek megmentésére.
CSATLAKOZOM

50.000 Ft-ból

100, válságövezetben élő kislány kaphat játékokat és labdákat az egészséges fejlődés támogatására.
CSATLAKOZOM

100.000 Ft-ból

3 lány számára egy éven keresztül tudunk oktatást és iskolai felszerelést biztosítani.
CSATLAKOZOM

Ők már csatlakoztak a kampányhoz! 🩵

Milyen a lányok helyzete a világban ma?

A nemek közötti egyenlőség, illetve a nők státuszát illetően a világ igen változatos képet mutat: míg a nyugati világ női a hosszú évszázadok óta zajló küzdelmeik eredményeként mára leginkább az egyenlőtlen bérek, a munkahelyi diszkrimináció vagy a politikai döntéshozásban való alacsony arányú részvételük ellen küzdenek, a világ más részein a célok egészen mások: oktatás, nemi alapú erőszak elleni védelem és a gyermekházasság tilalma.


Az UNICEF a világ minden táján kormányokkal, partnerszervezetekkel és gazdasági szereplők bevonásával küzd a lány gyermekek esélyeinek növelése érdekében. 

Gyermekházasság elleni küzdelem

Bár a gyermekházasságok száma globálisan csökken, a világ egyes részein még mindig eredménytelen a küzdelem a 18 éven aluli lányok férjhez adása ellen. Ha a tendencia nem változik, 2030-ig még további 150 millió gyerekből válik feleség és anya, pedig nekik még a játékkal és a tanulással kellene foglalkozniuk. A gyermekházassággal a lányok számos joga sérül, és több szempontból válnak veszélyeztetetté: kiesnek az oktatástól, ezáltal nem tudnak szakképzettséget és életvezetési készségeket elsajátítani; a túl korai terhesség és szülés komoly egészségügyi kockázatnak teszi ki őket; és gyakrabban válnak családon belüli erőszak áldozataivá is. A szervezet gyermekházasság tiltásáért folytatott fokozott küzdelmének, valamint a lány gyermekek oktatására fordított kiemelt figyelmének köszönhetően az elmúlt évtizedben mintegy 25 millió gyermekházasságot sikerült megelőzni.

Oktatás minden gyereknek

A világon mintegy 98 millió középiskoláskorú lány nem részesül oktatásban. Források hiányában a több gyereket nevelő szegény háztartások igen gyakran döntenek úgy, hogy a lányok helyett inkább a fiúk oktatásába fektetnek, részben, mert sok helyen még mindig elfogadott nézet, hogy a fiúgyerek értékesebb, mint a lány, részben, mert a lányokra a kisebb testvérek nevelésében, illetve az otthoni háztartási munkában van szükség, részben pedig mert jobb befektetésnek is találják, ha a fiúkat iskoláztatják, mert a jövőben ők magasabb bérért tudnak majd dolgozni. Az UNICEF szerint az oktatás nem csupán egyetemes jog, hanem olyan eszköz is, amely segít legyőzni a szegénységet és a társadalmi egyenlőtlenségeket. A szervezet arra törekszik, hogy a legszegényebb és a legsérülékenyebb lány gyermekeket is elérje, és lehetővé tegye számukra az alapfokú oktatást, amely a legfontosabb kulcs a nők egyenjogúsításához: elengedhetetlen azon meggyőződés kialakításához és elmélyítéséhez, hogy ők éppen annyira értékes részei az egyes társadalmaknak, mint a férfiak.

A női nemiszerv-csonkítás megszüntetése

Világszerte több mint 230 millió áldozata van a női nemiszerv-csonkításnak. Ez a gyakorlat, függetlenül a csonkítás végrehajtásának módjától, az egyetemes emberi jogok alapelveinek megsértését jelenti. Sérti az egyenlőség és a nemi egyenlőség elvét. Sérti az elérhető legmagasabb szintű egészséghez való jogot, a testi épséghez való jogot, a gyermekek jogait, és a legrosszabb esetekben pedig az élethez való jogot is sérti. Az UNICEF kormányokkal és közösségekkel együttműködve hívja fel a figyelmet a csonkítás által okozott károkra, és támogatja a csonkítás megszüntetésére és betiltására összpontosító irányelvek kidolgozását. A csonkítás veszélyének kitett lányok, valamint a csonkítást túlélők számára orvosi és pszichológiai ellátást biztosít, valamint támogatja a kezelést nyújtó egészségügyi dolgozókat.